Od 2012. godine posljednja sedmica aprila obilježava se kao Evropska i Svjetska sedmica imunizacije. Svjetsku sedmicu imunizacije odobrila je Svjetska zdravstvena skupština Svjetske zdravstvene organizacije u maju 2012. godine, a od tada predstavlja globalnu zdravstvenu manifestaciju. Prva Svjetska sedmica imunizacije održana je 2012. godine u kojoj je učestvovalo 180 zemalja širom svijeta. Cilj obilježavanja ove sedmice je ukazivanje na značaj imunizacije u sprječavanju bolesti, unapređenju zdravlja i kvalitete života. Prije 2012. godine, vrijeme održavanja ove sedmice razlikovalo se u regionima širom svijeta.
U saradnji sa različitim međunarodnim i lokalnim grupama Svjetska zdravstvena organizacija udružila se na ovom svjetskom događaju kako bi zaštitila stanovništvo od bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama i kako bi pružila edukaciju kroz različite kampanje i aktivnosti. Aktivnosti su usmjerene na isticanje važnosti vakcinacije i imunizacije.
Glavni cilj obilježavanja ove sedmice je podsticanje većeg angažiranja po pitanju imunizacije u cijelom svijetu i osvještavanju stanovništva o važnosti vakcinacije u poboljšanju zdravlja i dobrobiti svih ljudi.
Imunizacija se primjenjuje više od 200 godina i jedno je od najvećih medicinskih dostignuća sa podacima koji pokazuju da je vakcinacijom spašeno više života nego bilo kojom drugom medicinskom intervencijom. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da se imunizacijom spasi 3,5 do 5 miliona ljudskih života od raznih vakcinacijom preventibilnih bolesti.
Vakcinacija predstavlja jednu od najefikasnijih sigurnih medicinskih intervencija u sprječavanju/smanjenju obolijevanja i smrtnosti od zaraznih bolesti. Vakcina je najbolji „trener imunog sistema“ stimulirajući ga da stvara zaštitne tvari (antitijela i stanice) što će omogućiti organizmu da kroz vakcinaciju i revakcinaciju stekne potpunu zaštitu od raznih vakcinom preventibilnih bolesti. Osnovni cilj imunizacije je zaštititi pojedinca. Pojedinac koji je vakcinisan će manje postati izvor infekcije za druge. To znači da će biti zaštićeni i pojedinci koji nisu ili ne mogu biti vakcinisani.
Kolektivni imunitet je efekat koji se javlja ukoliko je veći dio jedne populacije imuniziran protiv neke infektivne bolesti i predstavlja indirektni oblik zaštite od zaraznih bolesti. Pad kolektivnog imuniteta populacije protiv određenih zaraznih bolesti prijeti ponovnim javljanjem te bolesti.
Ove godine se Evopska i Svjetska sedmica imunizacije obilježava pod sloganom „Imunizacija za sve je ljudski moguća“, a njen cilj je da još više djece, adolescenata, odraslih i njihovih zajednica bude zaštićeno od bolesti koje se mogu spriječiti vakcinom.
U toku Sedmice imunizacije (21.04.-25.04.2025. godine) JU Dom zdravlja sa stacionarom Olovo će u okviru kampanje pod nazivom “Zajedno protiv nevidljivog neprijatelja” provesti imunizaciju devetih razreda osnovne škole protiv difterije, tetanusa i humanog papiloma virusa (HPV), te će i ostala redovna vakcinacija biti dostupna bez potrebnog prethodnog naručivanja.
Apel roditeljima: provjerite da li je Vaše dijete vakcinisano prema kalendaru imunizacije, vakcinišite djecu protiv bolesti koje su iskorijenjene ili skoro iskorijenjene iz našeg društva i tražite savjete isključivo od zdravstvenih radnika (pedijatara, epidemiologa, infektologa), jer upravo su zdravstveni radnici ti koji će, u slučaju komplikacija, liječiti Vašu djecu.